Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A tank of height 15m and cross-section area 10 m2 is filled with water. There is a small hole of cross-section area a which is much smaller than the container, located at a height of 12m from the base of the container. How much force should be applied with a piston at the top level, so that the water coming out of the hole hits the ground at a distance of 16m? (Take, density of water =1000 kg m3)
Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

233 kN

b

200 kN

c

320 kN

d

400 kN

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

As, range of water jet = 16 m.
If velocity of efflux is v, then
v×2Hg=16 , where H = 12 m.
Question Image
Also,  v=2gh+2ppoρ,1000kgm1
and  h=3m
so combining these, we get
2gh+2ppaρ2Hg=256
2×10×3+2Δp1000=25602×12Δp=23.3kNm2
 so, force applied = Δp×A=233kN
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring