Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A telescope has an objective lens of focal length 200 cm and an eyepiece with focal length 2 cm. If this telescope is used to see a 50 m tall building at a distance of 2 km, what is the height of the image of the building formed by the objective lens? 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5 cm

b

10 cm 

c

1 cm

d

2 cm

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

m=f0fe=2002=100
Angle made by object=θ0=502000=140rad
Angle made by image at eye=140(100)=2.5rad
height of imagedis tance of image=2.5
Height of image = 2.5 x 2cm = 5cm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A telescope has an objective lens of focal length 200 cm and an eyepiece with focal length 2 cm. If this telescope is used to see a 50 m tall building at a distance of 2 km, what is the height of the image of the building formed by the objective lens?