Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A telescope has an objective lens of focal length 150cm and an eyepiece of focal length 5cm. If a 50m tall tower at a distance of 1km is observed through this telescope in normal setting, the angle formed by the image of the tower is θ, then θ is close to: 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10

b

600

c

1.5 rad

d

300

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 

 

Question Image

u0=1km; v0f0size of objectsize of image=u0v050I=1000150×102I=50×150×1021000m=152cm

tanθi=Ife=15/25=1.5;θi=tan1(1.5)600

 

 

 

===========================

 

 

 

For Gallelion telescope for near point adjustment 
m=f0fe1feD=3031325=+8.8

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring