Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

(a) The cell in which, the following reaction occurs:
2Fe3+(aq)+2I(aq)2Fe2+(aq)+I2(s) 
has Ecell =0.236V at 298K. Calculate the standard Gibbs energy of the cell reaction. (Given: 1 F = 96,500 C mol−1)
(b) How many electrons flow through a metallic wire if a current of 0·5 A is passed for 2 hours? (Given: 1 F = 96,500 C mol−1)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

(a) Given,
n =2
Ecell 0=0.236V
T= 298K
Formula: ΔG0=nFE=2×96500×0.236=45547Jmol1=45.548kJmol1
(b) Given; i = 0.5A 
t = 2 hours =2×60×60 s =7200s Q=it
Q = 0.5× 7200= 3600C
As 96500C= 6.023 ×10²³
Therefore, 3600C=6.023×1023×360096500 number of electrons
=2.25×1023 number of electrons
2.25×1023number of electrons will flow through the wire.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring