Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A thin converging lens of focal length f = 1.5 m is placed along y-axis such that its optical centre coincides with the origin. A small light source S is placed at (–2.0 m, 0.1 m). A plane mirror inclined at an angle θ is placed such that y co-ordinate of final image is 0.3m. (tanθ=0.3).

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The value of d is 4.0m

b

x co-ordinate of final image is 4.0m

c

x co-ordinate of final image is 5.0m

d

The value of d is 5.0m

answer is B, C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

For the lens, u = –2.0 m, f = +1.5 m

1v=12.0+11.5v = 6.0m

m=6.02.0=3.0

Question Image

hI=mho=-3×0.1=-0.3 m

Therefore, y - coordinate of image formed by lens is  –0.3 m

0.3NP=tanθ=0.3

NP=MP=1.0m 

d=6.01.0=5.0m

and, x-coordinate of final image I2 is, x=d1.0=4.0m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring