Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A thin heavy metal plate is being bombarded by a perpendicular beam of gas particles from both sides as shown in the figure. The solid dots are representing the molecules hitting from left side and the faint dots are the molecules hitting from right side. The mass of these gas particles is m=1026kg and velocity before hitting is v0=5m/s. Volume density of the gas particles on both sides is  n=1025perm3. Each beam has an area A=1m2 and the collisions are perfectly elastic. What is the external force F (in newton) required to move the plate with a constant velocity v = 2 m/s.

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 8.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 F=2mnA[(v0+v)2(v0v)2]
 =2×1020×1025×1[(5+2)2(52)2]
= 8N

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring