Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A toy gun consists of a spring and a  rubber dart of mass 16g. When compressed by 4cm and released, it projects the dart to a height of 2m. If compressed by 6cm, the height achieved is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4.5 m

b

3 m

c

4 m

d

6 m

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 If k is the spring factor, then P.E of the spring compressed by distance x(=12kx2)  will equal to gain in P.E. of the dart (=mgh)  i.e. 12kx2=mgh 

12k(4)2=16×g×200...................(i)

And 12k(6)2=16×g×h...................(ii)

On solving , (i) and (ii), we get h = 450cm = 4.5m.

h+xα x2    mgh+x=k x22

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring