Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A train accelerating uniformly from rest attains a maximum speed of 40  ms1 in 20 s. It travels at this speed for 20 s and is brought to test with uniform retardation in further 40 s. What is the average velocity during this period?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

40  ms1

b

25  ms1

c

80/3  ms1

d

30  ms1

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

(i) v=u+at1

40=0+a×20

  a=2  ms2

v2u2=2as

4020=2×2×s1

  s1=400  m

(ii) s2=v×t2=40×20=800  m

(iii) v=u+at

0=40+a×40

  a=1  ms2

v2u2=2as

02402=2(1)s3

  s3=800  m

Total distance travelled 

=s1+s2+s3

=400+800+800=2000m

Total time taken =20+20+40=80  s

Average velocity  =200080=25  ms1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring