Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A train approaching a railway crossing at a speed of 120 km/hr sounds a short whistle at frequency fo=640Hz. When it is 300 m away from the crossing. The speed of sound in air is 340 m/sec. A person standing on a road perpendicular to the track at a distance 400 m from the crossing , hears frequency f1. The value of f1f0=10x. Find the value of x

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 4.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail
A train approaching a railway crossing at a speed of 120 km/h sounds a  short whistle at frequency 640 Hz when it is 300 m away from the crossing.  - Sarthaks eConnect |

The component of the velocity of train along the line joining to the person is vscosθ

here, vs=1003ms-1cosθ=35

fap=f0v+vov-vscosθ=640340340-35×1003=680Hz

So,  f1f0=40 Hz

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring