Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A train crosses a platform in 30 seconds and a pole in 18 sec. If speed of train is 45 km/hr, then find the length of 42. platform. 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

120 m

b

150 m

c

155 m

d

205 m

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Speed of train

=45×518 =252 =12.5m/sec

Length of train = 12.5 x 18 = 225 m 

Let length of platform is x m

According to question,

225+x12.5=30225+x=12.5×30=375x=375225=150

Hence, length of platform is 150 m.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring