Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A train moving with a speed of 60 km/hr is slowed down uniformly to 30 km/hr for repair purposes during running. After this it was accelerated uniformly to reach to its original speed. If the distance covered during constant retardation be 2 km and that covered during constant acceleration be 1 km, find the time lost in the above journey.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2 min

b

5 min

c

4 min

d

1 min

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Time taken by train in retardation
By using s=u+v2t 2=60+302t1t1=245hr
Time taken by train in accelerated motion
By using u+v2t 1=30+602t2t2=145h
Time taken by train to travel 3 km by uniform motion
t3=360=120hr
Time lost = 345120×60=1min

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring