Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A train S1, moving with a uniform velocity of 108 km/h  approaches another train S2 standing on a platform. An observer O moves with a uniform velocity of 36km/h towards S2 as shown in figure. Both the trains are blowing whistles of same frequency 120Hz. When O is 600m away from S2 and distance between S1 and S2 is 800m, the number of beats heard by O is_____
[ Speed of the sound =330m/s]

Question Image


 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image

tanθ1=800600=43

θ1=53 and   θ2=37

Now, Let say  Freq. Heard fromm train at S2=f2

f2=V+V0Vfs=330+10330×fs=340330fs

Now, Let say  freq. Heard from train at S1=f1

f1=V+V0cosθ1VVscosθ2fs=330+10×3533030×45fs=336306fs

So,  Beat freq =336306fs340330fs=336306340330×120=8.13Hz

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring