Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A train starting from rest attains a velocity of 20m/s in 2 minutes. Assuming that the acceleration is uniform, the Acceleration will be [[1]] m/s2 and the Distance traveled by the train while it attained its final velocity of 20m/s is [[1]] m.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1/6,1200.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

We can apply the first equation of motion to get the answer to the first part of the question. Then apply the third equation of motion to find the distance traveled by the train: 

v=u+at2

 v2=u2+2as

a)The initial speed is u = 0 because the train starts from a stationary state. The terminal velocity of the train is given in the question, i.e. v = 20 m / s 

The time given in the question is 2 minutes = 120 seconds. 

 Therefore, applying the first equation of motion,

v=u+at

gives the value of acceleration.

Substituting a value into the above formula yields: 

v=u+at 20=0+a×120 a=16m/s2

b)The initial speed is u = 0 because the train starts from a stationary state.

 The terminal velocity of the train is given in the question, i.e. v = 20 m / s 
The time given in the question is 2 minutes = 120 seconds.

Then apply the third equation of motion.v2=u2+2as, Where s is the distance.

v2=u2+2as

202=0+2×16×s 400 = 13×s s=1200m 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A train starting from rest attains a velocity of 20m/s in 2 minutes. Assuming that the acceleration is uniform, the Acceleration will be [[1]] m/s2 and the Distance traveled by the train while it attained its final velocity of 20m/s is [[1]] m.