Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A train was moving at the rate of 60 kmph when brakes were applied. It came to rest within a distance of 425 m. Calculate the retardation produced in the train.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.32 ms-2

b

1.5 ms-2

c

2.5 ms-2

d

0.5 ms-2

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

The final velocity of the particle v=0

The initial velocity of the particle, u= 60 kmph

Let's multiply u with 5/18 to convert it to ms-1

u=60×518 ms-1

=16.67ms-1

 

s=425 m

Retardation is always against the velocity of the particle.

v2 =u2 +2as

0 = (16.67)2 + 2a (425)

0 = 277.88 + a x 850

a = -0.32 ms-2

Hence, retardation = 0.32 ms-2


 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring