Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A transformer having efficiency of 90% is working on 200 V and 3 kW power supply. If the current in the secondary coil is 6 A, the voltage across the secondary coil and the current in the primary coil respectively are 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

300 V, 15 A

b

450 V, 13.5 A

c

600 V, 15 A

d

450 V, 15 A

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Given, effi ciency is 90%,
η=0.9
We know,
η=Poutput Pinput =0.9
Where Poutput = VS iS and Pinput = VP iP Here, VP and VS are the voltages across primary and secondary coils and iP and iS are the respective currents.
VsiSVpip=0.9(l)
Given, source power, Pinput = VPiP= 3 x 103 W
and source voltage,VP = 200 V
 Source current, ip=Pinput Vp=3×103200=15A
From (1),
Vsis=0.9×Vpip=0.9×3×103WVs=0.9×3×103is Here, is=6A=0.9×3×1036=450V.
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring