Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A transverse sinusoidal wave moves along a string in the positive x direction at a speed of 20  cm/s. The wavelength of the wave is 0.5 m and its amplitude is 20 cm. At a particular time t, the snap-shot of the wave is shown in figure. The velocity of point P when its displacement is 10 cm is

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3π50j^  m/s

b

23π25j^  m/s

c

π25i^  m/s

d

π25i^  m/s

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

vp=ωA2y2=2πfA2y2;vp=2π(vλ)A2y2 vp=2π(0.2)0.5(20×102)2(10×102)2 vp=2π(25)4×1021×102=4π53×102=4π503 vp=23π25j^m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring