Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A truck starts from rest and accelerates uniformly at 2.0 ms-2.. At t = 10s, a stone is dropped by a person standing on the top of the trunk (6m high from the ground). What are the (a) velocity and (b) acceleration of the stone at t = 11 s ? (Neglect air resistance, Take g=10ms-2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

22.4 m/s at an angle of tan-112  with the horizontal. 10m/s2  vertically downwards

b

22.4 m/s at an angle of tan-112  with the vertical. 10m/s2  vertically downwards

c

10 m/s2 at an angle of tan-112  with the horizontal. 22.4 m/s  vertically downwards

d

10 m/s2 at an angle of tan-112  with the horizontal. 22.4 m/s   vertically downwards

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Velocity of the truck and the stone at the end of 10s will be 20m/s.

As the stone is dropped the horizontal velocity will be unchanged,

The vertical velocity of the stone is given by vy=0+10(1)=10m/s

The magnitude of total velocity =202+10222.4m/s.

Let the angle made by the velocity with horizontal be θ

tanθ=vyvx=1020=12

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring