Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A truck starts from rest and rolls down a hill with constant acceleration. It travels a distance of 400 m in 20s. Find its acceleration and the force acting on it if its mass is 7 tonnes.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1 m/s2 and 2.8×104  N

b

2 m/s2 and 1.4×104  N

c

1 m/s2 and 1.4×104  N

d

2 m/s2 and 2.8×104 N 

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Acceleration and Force acting on it, if its mass is 7 tonnes is 2 m/s2 and 1.4×104 N.
Given, that the truck starts from rest, its initial velocity, = 0.
Distance, = 400 m
Time, t = 20 s
Mass of the truck, = 7 tn
⇒ m=7×103 kg
From Newton’s second law of motion, 
s=ut+ 12at2
⇒ 400=0×20+ 12 ×× 202
⇒ 400=200 a  ⇒ a=2 ms-2
The force acting on the truck is,
F=ma
    =7×103×2
    =14000 N
    = 1.4×104 N
∴ The acceleration of the truck is 2 m/s2 and the force acting on it is 1.4×104 N.
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring