Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A tube is closed at one end and the other end is closed by a vibrating diaphragm which may be assumed to be a displacement anti node. It is found that when the frequency of the diaphragm is 2000 Hz a stationary wave pattern is set up in the tube and the distance between adjacent nodes is 8 cm. When the frequency is gradually reduced the stationary wave pattern disappears, but another stationary wave pattern appears at a frequency 1600 Hz. Calculate the length of the tube between diaphragm and closed end

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

40 cm

b

80 cm

c

120 cm

d

160 cm

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 In first case, V= V=2000×16=320m/s (λ/2=8) In second case, n = 1600 Hz λ=3201600=02m=20cm  Let in the first case, it is pth  harmonic. Then in second   case it will be (p1)th  harmonic. If N is the fundamental,  pN=2000 and (p1)=1600 N =400 Now L=λ/2  or  λ=2L  So 32000=400×2L or L=40cm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring