Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A tube light of 60V, 60W rating is connected across an AC source of 100V and 50Hz frequency. Then,

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

a resistance of 40Ω may be connected in series

b

a capacitor of 250πμF may be connected in series to it

c

an inductor of 45πH may be connected in series

d

an inductance of 25πH may be connected in series

answer is C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

PR=VRi

      i=PRVR=6060=1A

Now, VL=V2-VR2=(100)2-(60)2=80V=iXL=i(2πfL)

Then, L=802πfi=80(2π)(50)(1)=45πA

If we connect another resistance R in series, then voltage drop across it should be 40V, so that remaining 60V is used by the tube light.

R=Vi=401=40Ω.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring