Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A tuning fork of frequency 340 Hz is vibrated just above the tube of 120 cm height. Water is poured slowly in the tube. What is the minimum height of water necessary for the resonance (speed of sound in the air = 340 m/sec)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

25 cm 

b

15 cm

c

45 cm 

d

30 cm

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Because the tuning fork is in resonance with air column in the pipe closed at one end, the frequency is n=(2N1)v4l where N = 1, 2, 3 .... corresponds to different mode of vibration 
putting n = 340 Hz, v = 340 m/s, the length of air column in the pipe can be
l=(2N1)3404×340=(2N1)4m=(2N1)×1004cm 
For N = 1, 2, 3, ... we get l = 25 cm, 75 cm, 125 cm ...
As the tube is only 120 cm long, length of air column after water is poured in it may be 25 cm or 75 cm only, 125 cm is not possible, the corresponding length of water column in the tube will be (120 – 25) cm = 95 cm or (120 – 75) cm = 45 cm.
Thus minimum length of water column is 45 cm.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring