Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A typical light dimmer, used to dim the stage lights in a theatre consists of a variable induction for L (where inductance is adjustable between zero and Lmax), is connected in series with a light bulb B as shown. The mains electrical supply is 220 V at 50 Hz and the light bulb is rated at 220V, 1100 W. What Lmax is required if the rate of energy dissipation in the light bulb is to be varied by a factor of 5 from its upper limit of 1100 W?

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.28 H

b

0.69 H

c

0.56 H

d

0.38 H

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

For power to be consumed at the rate of

11005=220 W, we have P=EvIvcosθ 

220=220×220R2+L2ω2×RR2+L2ω2

 where R=V2P=22021100=44Ω

220=(220)2×44442+()2442+()2=220×44

()2=220×44442

=44(220)44)=44×176=88 Ω

L=882π×f=882π×50=882×22×750=0.28 H

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring