Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A uniform electric field E=(12m/e) V/m is created between two parallel plates of length 1 m as shown in figure. (where m=mass of electron and  e= charge of electron). An electron centers the field symmetrically between the plates with a speed of 2 m/s. The angle of the deviation (θ) of the path of the electron as it comes out of the field will be_____

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

tan1(4)

b

tan1(2)

c

tan1(13)

d

tan1(3)

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

We have  ay=Fym=c(E)m=e(12me)m=12m/s2
And  sx=uxt
 12×tt=12sec
And  vy=uy+ayt

vy=0+12×12vy=6m/s

tanθ=vyvx=62=3        θ=tan1(3)

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring