Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A uniform electric field E=(8m/e)v/m is created between two parallel plates of length 1m as shown in  figure ( where m = mass of electron and e = charge of electron). An electron enters the field symmetrically  between the plates with a speed of 2m/s. The angle of the deviation (θ) of the path of the electron as it  comes out of the field will be ___

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

tan14

b

tan1(2)

c

tan1(13)

d

tan1(3)

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

ay=ym=e(E)m=e(8me)m=8m/s2    Sx=uxt1=2×tt=12sec Using  vy=uy+ayt vy=0+8×12=4m/s         tanθ=vyvx=42=2θ=tan1(2)

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring