Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A uniform electric field, E=4003y^NC1 is applied in a region. A charged particle of mass m carrying positive charge q is projected in this region with an initial speed of 210×106ms1. This particle is aimed to hit a target T, which is 5 m away from its entry point into the field as shown schematically in the figure. Take qm=1010Ckg1. Then

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

time taken by the particle to hit T could be 56μs as well as 52μs

b

the particle will hit T if projected at an angle 45º from the horizontal

c

the particle will hit T if projected either at an angle 30º or 60º from the horizontal

d

time taken by the particle to hit T is 53μs

answer is B, C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

ay=4003×1010qEy=mayR=5=40×1012sin2θ4003×1010R range =u2sin2θaysin2θ=322θ=60,120θ=30,60

Time of flight , T=2usinθay

 Time of flight T1=2×210×106×124003×1010=56 μs (for θ=30 )  Time of flight T2=2×210×106×324003×1010=52μs  for θ=60

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring