Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A uniform glass tube of length 2m  is closed at the lower end. It is completely filled with water and rigidly fixed at upper end. Now the tube is stretched downwards. Although the length of tube increases by 0.12cm,  the length of water column increases only by 0.08cm.  Assume water is incompressible. What is poisson’s ratio σ   for glass ? (Neglect surface tension effects)

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 0.33.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

σ=drrdll 
Given  dll=0.12×1022=0.06×102
Also, since water is incompressible   volume of water remains same.
    A0×2=AN(2+0.08×102) 
   AN=A0×22+0.08×102

  ANA0=22(1+0.04×102)=(1+0.04×102)1    π(r0+Δr)2πr02=10.04×102    (1+drr0)2=10.04×102    drr=0.02×102
        σ=drrdll=0.02×1020.06×102=13

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A uniform glass tube of length 2m  is closed at the lower end. It is completely filled with water and rigidly fixed at upper end. Now the tube is stretched downwards. Although the length of tube increases by 0.12 cm,  the length of water column increases only by 0.08 cm.  Assume water is incompressible. What is poisson’s ratio σ   for glass ? (Neglect surface tension effects)