Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A uniform metallic wire carries a current 2A, when 3.4 V battery is connected across it. The mass of uniform metallic wire is 8.92×103kg, density is  8.92×103kg/m3 and resistivity is 1.7×108Ωm . The length of wire is : 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

l = 10 m

b

l = 100 m 

c

l = 5 m

d

l = 6.8 m 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

mass=8.92×103kg

Question Image

density d=8.92×103kg/m3ρ=1.7×108ΩmR=Vi=3.42=1.7ΩR=ρlA=ρl2vol=ρl2dmass(d= mass vol)l=R×massρd=1.7×8.92×1031.7×108×8.92×103=10m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring