Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A uniform rope of mass 0.1 kg and length 2.50 m hangs from a rigid support. The time taken by the transverse wave formed in the rope to travel through full length of the rope is ( g=10  ms2 )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1 s

b

1.5 s

c

2 s

d

2.5 s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

At the top of the rope, velocity is 

V=Tμ & T=mg, μ=ml,

  V=lg, 

At the bottom of the rope, initial velocity is zero 

from S=ut+12at2

l=0+12at2=a2t2  

from v2u2=2aS

lg0=2ala=g/2

∴ l=a2t2

l=12×g2  t2t=2l/g

t=22.510=1  second 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring