Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A uniform rope of mass 0.1kg and length 2.45m hangs from a rigid support. The time taken by the transverse wave formed in the rope to travel through full length of the rope is (g = 9.8m/s2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.5 s

b

1.6 s

c

1.2 s

d

1.0 s

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Tension at any point on the rope is the weight of the rope below that point

from a point at a distance of 'x' from bottom,

T=μxg

v=μxgμ=xg

dxdt=xgdxx=gdt

on integrating, 

2x0l=gt0T

T=2lg=22.459.8=22=1 sec

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A uniform rope of mass 0.1kg and length 2.45m hangs from a rigid support. The time taken by the transverse wave formed in the rope to travel through full length of the rope is (g = 9.8m/s2)