Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A vehicle is being driven by the force of 2.5×1010 N travelling at a constant speed of 2 m/s. It takes 2 minutes for the vehicle to reach a certain point.


Is it true that the work done is 6×1012  J.


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

True

b

False 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The above statement is True.
Work done in moving a body (W) is equal to the product of force exerted on the body and the distance moved by the body in the direction of force. Mathematically,
                                                 W=F×s   
Where F is the force exerted and s is the displacement of the body in the direction of the force.
Also, 2 min=2×60 s
           =120 s
We can find the distance travelled by the vehicle using the formula
 Distance(s)=Speed×Time
                s=2×120 
         s=240 m/s
Therefore, work can be calculated as
W=2.5×1010×240 
W=6×1012 J
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring