Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A velocity selector consists of electric field E=Ek^ and magnetic field B=Bj^ with B = 12 mT. The value E required for an electron of energy 728 eV moving along the positive x-axis to pass undeflected is :

(Given, mass of electron = 9.1×10–31 kg)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

192 kVm–1

b

16 kVm–1

c

9600 kVm–1

d

192 m Vm–1

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

E=Ek^ B=12mTB=Bj^  Energy =728eV Energy =12mv2728eV=12×9.1×1031×v2728×1.6×1019=12×9.1×1031×v2v=16×106m/sE=vBE=16×106×12×103E=192×103V/m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A velocity selector consists of electric field E→=Ek^ and magnetic field B→=Bj^ with B = 12 mT. The value E required for an electron of energy 728 eV moving along the positive x-axis to pass undeflected is :(Given, mass of electron = 9.1×10–31 kg)