Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A vibrating string of length 80 cm is vibrating with a fundamental frequency of 400 Hz. In the fundamental mode, the maximum displacement at the middle is 2cm. The tension in the string is 10N. Assume that tension in the string to be constant as oscillation is very small. The maximum value of the component of force on the end support, perpendicular to the equilibrium position of the string is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.250 N

b

0.4750 N

c

1.875 N

d

0.785 N 

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 Fy=Tsinθ=Ttanθ Fy=Tsinθ=Ttanθ=T(yx) y=Asin[ω(txV)] ω=2πfλ=2πf2l=πf80
 A = 2cm
 y=2sin[ωtπx80]cm yx=2cos[ωt=πx80]×(π80) =2π80cos[ωtπx80] =π40cos[ωtπt80] =Fy=Tyx10=π40cos(ωtπx80)
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring