Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A voltmeter having a resistance of 1800 Ω is employed to measure the potential difference across a 200 Ω resistor which is connected to the terminals of a DC power supply having an emf of 50 V and an internal resistance of 20 Ω. What is the percentage decrease in the potential difference across the 200 Ω resistor as a result of connecting the voltmeter across it?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1%

b

5%

c

10%

d

25%

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Current I =50( 200 + 20)=522A :. Potential drop across 200 Ω resistor (V) =522×200 =50011V

When a voltmeter of resistance 1800 Ω is connected across the 200 Ω resistor, the effective resistance R is given by

1R=11800+1200which gives R = 180 Ω The current in the circuit becomes I' =50180 + 20=520A The potential drop become v'=520×180 = 45 V Difference V - V' =50011-45=511V Percentage decrease =511×11500×100 = 1 %.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring