Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A wall is moving with velocity u and a source of sound moves with velocity u/2 in the same direction as shown in the figure. Assuming that the sound travels with velocity 10u, the ratio of incident sound wavelength on the wall to the reflected sound wavelength by the wall is equal to

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

9:11

b

11:9

c

4:5

d

5:4

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Wavelength of the incident sound is

           λl=10uu2f=19u2f

Frequency of the incident sound is

            Fi=10uu10uu2f=1819f=fr

when fr is the frequency of the reflected sound.
Wavelength of the reflected sound is

         λr=10u+ufr=11u18f×19=11×1918uf

 λiλr=19u2f×18f11×19u=911

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring