Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A Water technician recommends that you treat your well water that contain  1.7mgH2S per litre with H2O2, in order to convert H2S to Sulphate (Which does not have an offensive smell or taste) What volume (inml) of a  3% by mass solution of H2O2 is required to treat 1000 litres of your well water (Assume that no other species are present to react with H2O2 and the density of H2O2  solution is 1.0 g/ml. (atomic weight of S = 32, O = 16, H = 1)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 226.6.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

H2S+4H2O2H2SO4+4H2O 34         136

1000 litres of Well water contain 1.7×10001000=1.7g

To convert 34g of  H2S  136g oƒ H2O2  required
To convert 1.7g of  H2S  the H2O2  required is  1.7×13634=6.8g
Since H2O2 solution is  3%
3g of H2O2  is present in 100 ml
6.8g of  H2O2  is present in 6.8×1003 =226.7ml

(Since density of solution 1g/cc)

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring