Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A wave in a string has an amplitude of 2 cm. The wave travels in the +ve direction of x axis with a speed of 128 ms-1 and it is noted that 5 complete waves fit in 4 m length of the string. The equation describing the wave is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

y = (0.02) sin(7.85x + 1005t ) m

b

y = (0.02) sin(15.7x + 2010t ) m

c

y = (0.02)sin(15.7x – 2010t ) m

d

y = (0.02) sin(7.85x – 1005t ) m

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

y = A sin(kx -ωt) ; A = 2cm = 0.02m
λ=45=0.8m ; k=2πλ=2 x 3.140.8=7.85 n=vλ=1280.8=160 ; ω=2πn=2π x160=1005

So the wave equation will be y = (0.02)m sin(7.85x–1005t)

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring