Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A weightless ladder 20 m  long rests against a frictionless wall at an angle of 60° from the horizontal. A 150 kg man is 4 m from the top of the ladder. A horizontal force is needed to keep it from slipping. Choose the correct magnitude of the force from the following

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

175 kg-wt

b

120 kg-wt

c

100 kg-wt

d

69.2 kg-wt

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image

AB is the ladder, Let F be the horizontal force and W is the weight of man.    
Let N1 and N2 be normal reactions of ground and wall, respectively, then for vertical equilibrium 
W=N1--  1

For horizontal equilibrium    

N2=F .......2

N2ABsin60°-WACcos60°=0

F20×32W16×12=0F=8W×2203=4W53=150×453 kg-wt=403=40×1.73=69.2 kg-wt 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring