Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A well stirred (1 L) solution of 0.1 M CuSO4 is electrolysed at 25°C using copper electrodes with a current of 25 mA for 6 hours. If current efficiency is 50%. At the end of the duration what would be the concentration of copper ions in the solution?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.0986

b

0.986

c

1

d

2

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

According to the Faraday's law of electrolysis, 

w = EitF

where w is the weight deposited, E is the chemical equivalent and i is the current.

w = 63.52×96500×25×10-3×6×3600×12

⇒ w = 0.089 g

So, Moles deposited =1.398 milimoles

Initial moles of CuSO4 ​= M×V = 1×0.1 = 0.1 moles = 100 millimoles
∴ Remaining moles of Cu2+ = 98.6 milimoles

So, The Concentration of Cu2+98.61×1000 = 0.0986 M 
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring