Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A wheel rotating at an angular speed of 20rads1 , is brought to rest by a constant torque in 4s. If the M.I is 0.2kgm2 , the work done in first 2s is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

30 J

b

10 J

c

20 J

d

50 J

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

ω0=2rad/s

α=?

ω1=0,t=us

w1=w0+αt

0=20+α(u)

α=5rad/s2

ω2=w0+αt

=205×2                                       

=10

w=12×0.2(102202)

=0.1(100400)

=30J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A wheel rotating at an angular speed of 20 rads−1 , is brought to rest by a constant torque in 4s. If the M.I is 0.2 kg m2 , the work done in first 2s is