Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A wind with speed 40 m/s blows parallel to the roof of a house. The area of the roof is 300m2. Assuming that the pressure inside the house is atmospheric pressure, the force exerted by the wind on the roof and the direction of the force will be

ρair =1.2 kg/m3

 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.8×105 N, upwards 

b

2.4×105 N, downwards 

c

4.8×105 N, downwards 

d

4.8×105 N, upwards 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

By Bernoulli's theorem, 

P1+12ρv12inside =P2+12ρv22outside 

Assuming that the roof width is very small Pressure difference,

P1-P2=12ρv22-v12

 Here, ρ=1.2 kg m-3,v2=40 m s-1,v1=0

A=250 m2

P1-P2=12×1.2402-02

=12×1.2×1600=960 N m-2

 Force acting on the roof F=P1-P2×A=960×300

=2.8×105 N upwards 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring