Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A wire of density 9×103 kg/m3 is stretched between two clamps 1 m apart and is subjected to an extension of 4.9×10-4 m. What will be the lowest frequency of transverse vibration in the wire (in Hz)? (Young's modulus of material = 9×1010 N/m2).

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 35.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let A be the area of cross-section of wire and T be the tension applied. 

The lowest frequency of transverse vibration is given by n0=12lTμ

where μ= mass per unit length of wire
= Volume of unit length×density

=A×1×ρ=

we know that Young's modulus Y= stress  strain =T/AΔl/lT=YAΔll

      no=12lYAΔllAρ=12lYΔl

Substituting the given values

    n0=12×19×1010×4.9×1041×9×103=35 Hz

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring