Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A wire of density 9×103kgcm3 is stretched between two clamps 1 m apart, The resulting strain in the wire is 4.9×104. The lowest frequency (in Hz) of the transverse vibrations in the wire is (Young’s modulus of wire Y=9×1010Nm2,), (to the nearest integer)_____ 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 35.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Densit of wire, σ=9×103kgcm3

Young’s modulus of wire, Y=9×1010Nm2

Strain 4.9×104

Y= Stress  Strain =T/A Strain TA=Y×Strain=9×109×4.9×104

Also, mass of wire, m=Aσ
Mass per unit length, μ=m=Aσ
Fundamental frequency in the string  

f=12Tμ=12TσA=12×19×1010×4.9×1049×103=1249×101053=12×70=35Hz

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring