Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A Young’s double slit experimental set up is immersed in water of refractive index 1.33. It has slit separation 1mm and the distance between slits and screen is 1.33m. If the incident light has a wavelength of 6300Ao in vaccum, then the fringe width on the screen is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6.3 mm

b

0.63 mm

c

0.63 m

d

6.3 m

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

When Young’s double slit experiment set up is immersed in water then fringe width, y=λDμd

Given, wavelength of incident light on slits,

λ=6300Ao=6300×1010m

distance between slit and screen, D = 1.33m, and refractive index of water, μ=1.33

Hence, the fringe width of water,

y=6300×1010×1.331.33×1×103

y=6.3×104m=0.63mm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring