Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

2.00   litre evacuated container has a mass of 1050.0 g. . When the container is filled with an unknown gas at 800 mm Hg pressure and 25.0° C  the mass is 1052.4 g. What is the molar mass of the gas (in g mol-1 )?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

28

b

54

c

56

d

31

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

  • Gas Mass = (Mass of Container w/ Gas) - (Mass of Empty Container)
  • Gas Mass = 1052.4 g - 1050.0 g = 2.4 g Using the mass and number of moles of the unknown gas, we can finally calculate its molar mass:

Molar Mass equals mass / moles
2.4 g / 0.086 mol = 27.9 g/mol for the molar mass Mass of gas = 1052.4 - 1050 = 2.4 g PV=WMRT  M=28

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring