Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

2μF capacitor is charged as shown in figure. The percentage of its stored energy dissipated after the switch S is turned to position 2 is

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

75%

b

0%

c

20%

d

80%

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

When switch S is connected to terminal 1, the potential difference across the 2μF capacitor is V volt. Therefore, energy stored in the system is

U1=12C1V2=12×2×V2=V2μJ

When switch S is turned to terminal 2, the charge will flow from 2μF capacitor to 8μF capacitor until their potentials are equalized. The common potential is

V2=qC1+C2=C1VC1+C2=2V(2+8)=V5 volt 

 Energy stored in the system now will be

U2=12C1+C2V22=12(2+8)×V52=V25μJ

Percentage loss of energy is

U1U2U1×100=V2V25V2×100=80%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring