Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

4.00kg block carrying a charge Q=50.0μC is connected to a spring for which k=100 The block lies on a frictionless horizontal track, and the system is immersed in a an electric field of magnitude E=5.00×105V/m, directed as shown in figure. The block released from rest when the spring is unstretched (at x=0 ) . 

A 4.00 kg block carrying a charge Q = 50.0muC is connected to a sp

If the coefficient of kinetic friction between block and surface is 0.2 , find the maximum elongation produced in the spring.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.34 m

b

0.34 m

c

3.34 m

d

4.34 m

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

μmg=0.2×4×10=8N

Therefore, here net constant force FqE-μmg=25-8=17N=F (say)

By work energy theorem , F xmax = 12k x2max

Xmax=2FK=2×17100 =0.34m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring