Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

According to Bohr's theory, the electronic energy of hydrogen atom in the nth Bohr's orbit is given by: 

               En=21.76×1019n2J

Calculate the longest wavelength of light that will be needed to remove an electron from the third orbit of He+ ion.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.055×10-7 m

b

1.867×10-7 m

c

2.123×10-7 m

d

1.457×10-7 m.

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

For one electron species like H, He+, Li2+

En=21.76×1019Z2n2J

For third orbit (n=3) and for He+(Z=2), energy is calculated as:

 E3=21.76×1019×(2)2(3)2J

Energy required to remove an electron from third orbit is given as : 

ΔE=EE3=021.76×1019×49J E=0=21.76×1019×49J

Wavelength is calculated as:

   λ=hcΔE     =6.626×1034 Js×3.0×108 ms1×921.76×1019×4 J     =2.055×10-7 m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring