Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

All electrons ejected from a surface by incident light of wavelength 200nm Can be stopped before travelling 1m in the direction of uniform electric field of  4N/C.  The work function of the surface is 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4eV

b

6.2eV

c

2eV

d

2.2 eV

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The electron ejected with maximum speed  vmax  are stopped by electric field E=4N/C 
After travelling a distance d=1m
 12mvmax2=eEd=4eV
The energy of incident photon=  1240200=6.2eV
From equation of photo electric effect
 12mvmax2=hvϕ0
 ϕ0=6.24=2.2eV

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring