Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Aluminium reacts with sulphuric acid to form aluminium sulfate and hydrogen.  What is the volume of hydrogen gas in litres (L) produced at 300 K and 1.0 atm pressure, when 8.1 g of aluminium and 50.0 mL of 5.0 M sulphuric acid are combined for the reaction? (Use molar mass of aluminium as 20.0 g mol-1,R=0.082  atm  L  mol-1  K-1)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 6.15.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail
Question Image

Number of moles of aluminium =8.127=0.3

            Number of moles of H2SO4=MV1000=5×501000=0.25

Case I: Let aluminium is fully consumed:

Number of moles of H2 obtained from 0.2 mol of Al

=32×0.2=0.3

Case II: Let H2SO4 is fully consumed:

Number of moles of H2 obtained from 0.25 mol H2SO4

=33×0.25=0.25

Since H2SO4 on complete consumption gives least amount of H2, it will be limiting reactant and actual amount of H2 formed will be 0.25 mol.  Volume of H2 gas can be calculated as:

PV=nRTV=nRTP=0.25×0.082×3001=6.15  L

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring