Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An acidic solution of Cu2+ salt containing 0.4 g of Cu2+ is electrolysed until all the copper is deposited. The electrolysis is continued for seven more minutes with the volume of solution kept at 100 ml and the current at 1.2 amp. Calculate the volume of gases evolved at NTP during the entire electrolysis.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

O2 = 33.79 m𝑙. H2 = 48.45 m𝑙

b

O2 = 87.91 m𝑙.H2 = 58.48 m𝑙

c

O2= 99.79 m𝑙. H2 = 58.48 m𝑙

d

O2 = 100 m𝑙. H2= 50 m𝑙

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

VO2=5.6 X 1.2 X 7 X 5096500

=0.029ltrs

=29 ml

VH2=11.2 X 1.2 X 4 X 6096.500

0.05849ltrs

=5849ml

1 mole of Cu-12mole of O2-11.2ltrs

63.5g________11.2ltrs

0.4g_______x

x=0.463.5 X 11.200

=70.5 ml

Total of VO2=29+70.5=99.5ml of O2

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring